Torsdag den 20. november samles aktører fra den danske plastbranche på Hindsgavl Slot til Plastindustriens årlige 'Netværksdagen'.
Arrangementet byder på et fagligt program, der spænder fra globale markedstendenser og sikkerhedspolitik til reguleringer og teknologiske nybrud i plastbranchen.
- Vi står i en tid, hvor verdensøkonomien, geopolitiske spændinger og reguleringer har direkte betydning for danske plastvirksomheder. Derfor sætter vi på årets netværksdag fokus på både risici og muligheder i en foranderlig verden, siger Thomas Drustrup, adm. direktør i Plastindustrien.
Kina i centrum
Blandt dagens hovedindlæg er journalist og Kina-ekspert Christina Boutrup, som giver en analyse af Kinas voksende indflydelse på markeder, teknologi og konkurrencevilkår, et emne, der i stigende grad optager danske plastproducenter med internationalt udsyn.
Programmet byder desuden på tre parallelle temaspor: Èt om erfaringer og nyheder fra K-messen 2025 i Düsseldorf, ét om EU’s nye lovgivning for mikroplast og ét om, hvordan virksomheder kan tilpasse sig et mere usikkert globalt marked – herunder muligheder i forsvarsindustrien.
Senere på dagen holder CEO for Guardian Solutions, Norman Kristiansen, oplæg om krisehåndtering og beredskab i internationale operationer, hvorefter programmet rundes af med netværksbar og middag. Arrangementet varer fra kl. 12.00 til 22.00.
Tilmelding skal ske på Plastindustriens hjemmeside.