23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Gode råd: Sådan kan plastbranchen agere i situationen

Annonce

PFAS-forbindelser fylder igen en hel del i den offentlige debat. Ligeså gør forventningerne til en ny EU-regulering for industrielle virksomheder. Derfor afholder Plastindustrien i morgen et aktuelt webinar, hvor chefkonsulent Helle Westphal fra DI vil orientere om forventningerne til den nye EU-regulering af PFAS. Hun giver også gode råd til, hvordan man som virksomhed kan agere i den nuværende situation.

Annonce

Plastforum undersøgte i slutningen af 2021 om plastbranchen umiddelbart har berøring med PFAS-forbindelser, da vi søgte aktindsigt i alle fem regioners lister over forurenede industrigrunde - her dukkede kun en enkelt relevant plastvirksomhed frem, der godt nok havde et (lavt) forureningsniveau på grunden i Hammel, men intet bud, hvor PFAS-forbindelserne kunne stamme fra.

Annonce

"I Plastindustrien følger vi udviklingen tæt og støtter medlemsvirksomheder med relevant information om emnet," lyder det fra Plastindustrien, der heller ikke har kendskab til specifikke virksomheder, der med tiden har gjort brug af materialer med PFAS-forbindelser.

Annonce

Det har blandt andet været fremme, at dækvæske med PFAS-forbindelser kan være tilsat chrombade til overfladebehandling i industrien, ligesom flourstofferne kan være tilsat industriel maling, for at gøre malingen mere flydende.

Annonce

Webinaret i morgen begynder kl. 13.00 afholdes som et almindeligt Teams-møde.

Tilmeld dig i formularen her.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|