23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flemming Ulstrup er gået bort

Fabrikant Flemming Ulstrup er i en alder af 81 år gået bort den 3. december 2021.

Flemming Ulstrup stiftede bekendtskab med plastverdenen allerede i 1952, da han i en alder af 12 år oplevede sin far begynde produktionen af plastemner ved hjælp af håndbetjente sprøjtestøbemaskiner.

Derfor var det meget naturligt for ham i 1955 at vælge en uddannelsesvej som værktøjsmagerlærling med fokus på fremstillingen af plastforme. Læretiden blev gennemført hos Falkenborg & Hansen, som var datidens største og mest anerkendte formleverandør.

Efter et uddannelsesophold i Schweiz blev Flemming Ulstrup i 1962 en del af familievirksomheden Ulstrup Plast inden, at turen i 1968 gik til OS Plastic, hvor han blev ansat som værkfører.

I 1970 stiftede Flemming Ulstrup sin egen virksomhed med sprøjtestøbning og værktøjsfremstilling som omdrejningspunkt. Ti år senere satte Flemming Ulstrup sig for bordenden af Ulstrup Plast som led i et generationsskifte, hvor han afløste sin far.

Udvikling af nye plastemner har altid optaget Flemming Ulstrup, hvilket har været til stor gavn for virksomhedens kunder. Eksempelvis har virksomhederne Ortofon A/S og Nordisk Gentofte A/S i hhv. 1983 og 1987 modtaget Plastprisen – Plastindustriens største anerkendelse - for projekter, hvor Flemming Ulstrup har spillet en afgørende rolle.

Flemming Ulstrup var ejer af Ulstrup Plast frem til 1993, hvor virksomheden igen blev generationsskiftet – denne gang var det sønnen Søren Ulstrup (nuværende bestyrelsesformand i Plastindustrien), der overtog ansvaret.

Flemming Ulstrup fortsatte i en lang årrække med at være tilknyttet Ulstrup Plast i Lynge, der har haft stor glæde af at kunne trække på hans mangeårige erfaring og store indsigt i plastbranchen. I dag har virksomheden 240 medarbejdere, tre fabrikker og aktivitet i 70 lande over hele verden inden for særligt segmenterne medico, landbrug og elektronik.

Gennem sin karriere har Flemming Ulstrup også været engageret i brancheforeningens arbejde – blandt andet stod han i spidsen for at udvikle en it-løsning for tilbudskalkulation, som kunne benyttes af Plastindustriens medlemmer.

Flemming Ulstrup var i mere end 25 år et aktivt og meget vellidt medlem af Plastindustriens Seniorklub, hvor han med stor iver og interesse har fulgt med i branchens udvikling.

Æret være hans minde.

Bisættelsen finder sted lørdag den 11. december kl. 11.00 i Lillerød Kirke.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078