23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kurator vil sælge konkursbo i bidder

Plastvirksomheden X-Ophan, der for en måned siden indgav konkursbegæring, skal sælges i bidder. Det oplyser kurator hos advokatfirmaet Kromann Reumert, Christian Jul Madsen.

Hos advokaten havde man ellers forsøgt at sælge virksomheden samlet til videre drift med eksisterende ordrer - og det var også tæt på at lykkes - men handlen faldt på gulvet i 11. time.

Dermed står en række ejendomme, maskiner og andet inventar tilbage. Ting, som kurator nu skal forsøge at sælge separat.

- Der bliver tale om salg pr. auktion. Vi forventer at vide mere om de nærmere omstændigheder i starten af næste uge, siger Christian Jul Madsen til Plastforum. 

X-Ophan var en af få virksomheder i Danmark, der producerede plastposer og firmaet var også på vej ind i markedet for poser af biofolie. Virksomheden har eksisteret i mere end 60 år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.173