23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nu fanger Maersk-partner plastik i Stillehavet

En ny prototype fra The Ocean Cleanup kan nu ved egen hjælp indsamle plastikaffald i Stillehavets store ø af affald.

Efter at den hollandske NGO The Ocean Cleanup sidste år blevet slået hjem, da deres 600 meter lange bøje til inddæmning af plastik i Stillehavet ikke fungerede, er missionen nu lykkedes med en videreudvikling af konstruktionen. 

Maersk Supply Service har stillet tonnage til rådighed for projektet siden start. I juni afgik den opdaterede prototype fra Vancouver – kaldet System 001/B – og efter at have afprøvet forskellige løsninger er det nu lykkedes at få den 200 meter lange 001/B til at fungere efter hensigten. 

- Selvom vi stadig har meget arbejde foran os, er jeg for evigt taknemmelig for holdets engagement og dedikation til missionen, siger Boyan Slat, stifter af The Ocean Cleanup, i en pressemeddelelse. 

Faldskærm som anker gør forskellen

001/B har ligesom den første prototype form som et U, når den er i operation. Et af problemerne med den første prototype var, at den viste sig at drive i samme hastighed og retning som strøm og vind, og derfor lykkedes den ikke med at inddæmme plastikaffaldet. 

Problemet er blevet løst ved at montere et faldskærmslignende anker i toppen af U'et, som sænker konstruktionens hastighed med sin modstand i vandet. Derved flyder plastikaffaldet ind i U'et, hvor det kan samles op, uden at det flyder ud igen.

Hos The Ocean Cleanup er to do-listen dog stadig lang. Noget af det øverste på listen er udviklingen af den næste model, kaldet System 002. Den skal være i fuld skala, og den skal kunne indsamle og beholde plastik i længere perioder af gangen, end System 001/B er i stand til. 

Når konceptet kommer i fuld operation, skal en flåde af U'er løbende tømmes for opsamlet plastik, som skal sejles ind til land. Der ligger også en opgave i at teste og designe den del af processen, fremgår det af pressemeddelelsen.

Som Søfart tidligere har skrevet, bevilgede Maersk Supply Service i juni yderligere to mio. dollar i støtte til projektet. 

Læs mere: Maersk Supply Service fortsætter plastik-operation i Stillehavet

BREAKING
{{ article.headline }}
0.219