23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Europæisk plastpris kan lande i Karup

Når den internationale miljøpris Plastics Recycling Awards Europe skal uddeles til april, kan den meget vel lande i favnen på medarbejderne fra Danrec i Karup.

Karup-virksomheden er nomineret i kategorien ”Bulding and Construction Product of the year” for deres product Dan-board, der er plastplader lavet af sorteret og genanvendt plastgranulat.

Kategorien, Danrec er nomineret i, omfatter produkter inden for inden- og udendørs konstruktioner eksempelvis vinduer, gulve, isolering, udendørs møbler med mere. Juryen vægter produkternes holdbar, bæredygtighed og anvendelighed for byggesektoren i deres vurderinger

Kilde: Plastic Recycling Awards Europe

Pladerne bruges blandt andet i konstruktioner af legepladser og skatebordramper, eller i den skridsikre udgave som bund- eller køreplader på eksempelvis byggepladser og festivalområder.

Danrec er grundlagt I 1992 og har siden første dag beskæftiget sig med bearbejdning af genanvendte plastmaterialer.

De er i dag datterselskab i et tysk firma under Aran Group, der ejer en række miljø- og teknologifirmaer i Europa.

Danrec kom ud af regnskabsåret 2017 med et overskud på knap 2,7 millioner kroner efter skat.

Prisen uddeles ved et arrangement i Amsterdam 11. april.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web01