23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fynsk maskinproducent solgt til ny kapitalfond

Kapitalfonden Blue Equity har solgt sin ejerandel i Roll-o-Matic til Maj Invest Equity. Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.

- Vi er stolte af at kunne offentliggøre salget af Roll-o-Matic, vores tredje exit i SE Blue Equity 1-fonden. Det er afslutningen på en vellykket udviklingsrejse, hvor vi har været med til at løfte virksomheden markant – og skabe en betydelig værditilvækst, udtaler Christian Møller, partner i Blue Equity og hidtidig bestyrelsesformand i Roll-o-Matic.

Roll-o-Matic udvikler maskiner til produktion af poser på rulle. Produktion og samling af maskiner foregår på fabrikken i Vissenbjerg på Fyn med salg til alle verdensdele. Der står Roll-o-Matic-maskiner i mere end 60 lande globalt.

Virksomheden har 85 ansatte og har netop offentliggjort et rekordregnskab for regnskabsåret 2017/2018 med et driftsresultat på 24,8 mio. kr.

Roll-o-Matic var Blue Equitys anden investering, og blev i 2013 gennemført sammen med virksomhedens direktion bestående af Birger Sørensen og John Buk Jensen. Blue Equity ejede 75 pct. af aktierne.

Roll-o-Matic er i Blue Equitys ejertid vokset markant. Omsætningen og indtjeningen er mere end fordoblet. Væksten er skabt gennem fokus på produkt- og teknikudvikling og ekspansion til nye markeder, blandt andet etablering af datterselskab i USA. Væksten kan blandt andet tilskrives succes med udvikling og lancering af udstyr, der producerer plastikposer baseret på bionedbrydelige råvarer og dermed matcher kommende omverdenskrav til plastindustrien.

- Vi har haft et fantastisk partnerskab med Birger og John gennem fem års ejerskab. De har – sammen med en kompetent og dedikeret medarbejderstab – gennemført en utrolig flot ekspansion af virksomheden. Fokus på teknologisk førerskab, et velorganiseret forretningssystem med styr på alle detaljer og en meget stærk firmakultur, har skabt en globalt ledende virksomhed i en spændende niche, som også indeholder et betydeligt fremadrettet potentiale for den nye ejerkreds, udtaler Christian Møller.

- Vi har haft en rigtig god dialog med ejerne bag Roll-o-Matic i forbindelse med overvejelserne om at indgå partnerskab med ledelsen. De har et stærkt hold og har skabt imponerende resultater i en årrække. Men vi er enige om, at der fortsat er et betydeligt vækstpotentiale i virksomheden, og det vil vi nu sammen arbejde på at realisere. Vi er overbeviste om, at vi på basis af virksomhedens allerede stærke position i fællesskab kan skabe yderligere ekspansion på de attraktive markeder i Nord- og Sydamerika samt yderligere vækst på de veletablerede markeder i Europa, siger Niels Toft, partner i Maj Invest Equity.

Birger Sørensen og John Buk Jensen fastholder deres ejerandel på 25 pct. i selskabet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11