23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Plastvirksomhed blander sig med byggebranchen

Sjællandsk plastproducent er nomineret til pris inden for byggeriet. Se video.
Annonce

Når Building Awards 2018 finder sted den 9. november, er en plastvirksomhed at finde blandt de nominerede, der ellers er hårdt domineret af byggebranchen.

Virksomheden Plastmo med hovedsæde i Ringsted er nemlig nomineret til en pris for udvikling af en regnsvandsventil, som er skabt til at håndtere massive mængder regn og forebygge indendørs oversvømmelser.

Annonce

Plastmo er nominieret i kategorien Klimaprisen, der gives til "...den virksomhed, som på nye, spændende eller innovative måder eller med helt ny konsekvens er med til at sikre Danmark mod begyndende og fremtidige klimaforandringer. Virksomhedens bidrag til det aktuelle projekt skal være igangsat eller færdiggjort indenfor de seneste 5 år," skriver arrangørerne.

Annonce

Building Awards 2018 er arrangeret af Licitationen - byggeriets dagblad. 

Se video af regnvandsventilen her.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03