23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Quantafuels byggeri skudt i gang

Torsdag blev erhvervsparken Green Lab i Skive indviet. Dermed var det også startskuddet til Quantafuels begyndelse i Danmark.

Regnen trommede lystigt på teltdugen over de talrige jakkesæt og sydende champagneglas, da erhvervspark Green Lab i Skive torsdag officielt blev erklæret åbent.

Dermed markerede det også åbningen for det norske selskab, Quantafuel, der med sin investering i 100 million-klassen i et dansk anlæg i Skive er en af de første selskaber, der skal sætte fut i Skive Kommunes grønne omstilling.

- Jeg ved godt, det er Green Labs åbning, men vi føler også, at det i dag er Quantafuels grand opening. Og vi er glade og stolte over, at vi bliver en del af den danske omdannelse af plastaffald, sagde Kjetil Bøhn, administrerende direktør i Quantafuel. 

Klar til foråret
Kjetil Bøhn havde taget turen fra Norge for at sætter den danske Quantafuel-afdeling godt i søen og markere spadestikket til anlægget.

Her fortalte han, hvordan Quantafuels anlæg allerede fra foråret skal omdanne dansk plastaffald til syntetisk diesel, som iblandet almindelig diesel skal bruges i biler og til søfartsindustrien.

60 ton kapacitet
Anlægget i Skive får en kapacitet på 60 ton, når det står færdigt, hvilket betyder, at det kan omdanne 60 ton plastaffald til diesel hver dag. Og det bliver der brug for i Danmark, sagde direktøren.

- I Danmark er der plastaffald nok til at fodre 30 af sådanne anlæg, sagde han i sit oplæg.

Anlægget ser i øvrigt ud til at blive den første af sin slags i Europa. Der er lige nu gang i et lignende norsk anlæg uden for Oslo, der egentligt skulle have været det første. Men aktuelt er anlægget i Danmark to måneder foran de norske planer, og nu ser Skive ud til at blive det første plast-til-diesel-anlæg i Europa.

Quantafuel har allerede et fungerende anlæg i Mexico.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094