23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Plastforum
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lego, Grundfos og Ambu mærker handelskrigens første fase

Flere danske virksomheder har fabrikker i Mexico, hvor der produceres til salg i USA. De rammes af ny straftold - hvis tolden da overhovedet bliver en realitet. Vejle-virksomhed er ved at bygge en ny fabrik

Mens EU holder vejret og venter på en ny straftold på europæiske varer i USA, som præsident Donald Trump gentagne gange har varslet, så rammes danske virksomheder - måske/måske ikke - allerede nu af Trumps toldkrig.

Trump skrev for nylig under et tolddekret om at indføre told på varer fra Mexico, Canada og Kina, hvilket potentielt rammer en række danske virksomheder, der blandt andet har fabrikker i Mexico, men i denne uge trak Trump midlertidigt i land igen. Nu er toldkrigen mod Canada og Mexico udsat i 30 dage.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079