Nordson EDI: Extrusion dies & Spareparts til Emballageproduktion
Northern Grafics repræsenterer Nordson EDI i Skandinavien og leverer effektive løsninger til plast- og emballageproduktion. Med extrusion dies, feedblocks og spareparts sikres der høj kvalitet, stabil drift og reduceret spild.
Løsninger til Plast- og Emballageproduktionen
Northern Grafics præsenterer Nordson EDI i Skandinavien, som leverer nogle af markedets førende produkter til produktionen af plast- og polymerbearbejdning. Med deres fokus på effektivitet har Nordson EDI etableret sig som en global leverandør inden for polymerbearbejdning i industrien.
Nordson EDI´s produktsortiment omfatter blandt andet:
- Extrusion Dies, udviklet til applikationer, der sikrer kvalitet og effektiv drift.
- Feedblocks, der optimerer flerlags-ekstruderingsprocesser til præcis materialefordeling.
- Spareparts/Reservedele, understøtter drift og forlænger udstyrets levetid
Extrusion Dies og Feedblocks
Nordson EDI extrusion dies er udviklet til at sikre en effektiv produktion, ensartet materialefordeling og en høj kvalitet i plast- og polymerproduktionen. Med denne teknologi hjælper det producenterne med at reducere spild og dermed optimere effektiviteten i deres produktion.
Som et supplement tilbyder Nordson EDI feedblocks, som gør det muligt at kombinere flere materialer i en proces. Dermed kan man producere flerlags-ekstruderingsprocesser, hvor forskellige egenskaber produceres i samme produkt. Kombinationen af extrusion dies og feedblocks giver producenterne en sikker løsning, der understøtter udviklingen i emballageproduktionen.
Spareparts sikrer Drift og Levetid
En afgørende faktor i en effektiv emballageproduktion er tilgængeligheden af de rigtige reservedele. Northern Grafics tilbyder derfor Nordson spareparts, som er udviklet til at passe udstyrets specifikationer og fastholde kvaliteten. Nordsons´ spareparts reducerer ikke kun risikoen for uventede produktionsstop, men bidrager også til at forlænge udstyrets levetid. Derudover bidrager det til lavere omkostninger, men en mere stabil drift i en branche, hvor driftsforstyrrelser kan være kostbare.
Northern Grafics – Partner i hele Skandinavien
Med Nordson EDI´s extrusion dies, feedblocks og spareparts får producenter I Skandinavien adgang til løsninger, som kombinerer høj kvalitet og effektivitet. Northern Grafics fungerer derfor som en lokal partner og sikrer, at både teknologien og rådgivning er tæt på kunderne.
Ønsker du at optimere din plast- og emballageproduktion med Nordson´s løsninger?
Kontakt Niclas Undén for flere informationer på mail: Nu@northerngrafics.dk eller på tlf.: 52191700.